agn.27.nea
|
Angel shark (Squatina squatina) in subareas 1-10, 12 and 14 (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
alf.27.nea
|
Alfonsinos (Beryx spp.) in subareas 1-10, 12 and 14 (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
anf.27.3a46
|
Anglerfish (Lophius budegassa, Lophius piscatorius) in subareas 4 and 6, and Division 3.a (North Sea, Rockall and West of Scotland, Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
ank.27.78abd
|
Black-bellied anglerfish (Lophius budegassa) in Subarea 7 and divisions 8.a-b and 8.d (Celtic Seas, Bay of Biscay)
|
Related
|
aru.27.123a4
|
Greater silver smelt (Argentina silus) in subareas 1, 2, and 4, and in Division 3.a (Northeast Arctic, North Sea, Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
aru.27.6b7-1012
|
Greater silver smelt (Argentina silus) in subareas 7-10 and 12, and Division 6.b (other areas)
|
Related
|
bli.27.5b67
|
Blue ling (Molva dypterygia) in subareas 6-7 and Division 5.b (Celtic Seas and Faroes grounds)
|
Related
|
bli.27.nea
|
Blue ling (Molva dypterygia) in subareas 1, 2, 8, 9, and 12, and divisions 3.a and 4.a (other areas)
|
Related
|
bll.27.3a47de
|
Brill (Scophthalmus rhombus) in Subarea 4 and divisions 3.a and 7.d-e (North Sea, Skagerrak and Kattegat, English Channel)
|
Related
|
boc.27.6-8
|
Boarfish (Capros aper) in subareas 6-8 (Celtic Seas, English Channel, and Bay of Biscay)
|
Related
|
bsf.27.nea
|
Black scabbardfish (Aphanopus carbo) in subareas 1, 2, 4-8, 10, and 14, and divisions 3.a, 9.a, and 12.b (Northeast Atlantic and Arctic Ocean)
|
Related
|
bsk.27.nea
|
Basking shark (Cetorhinus maximus) in subareas 1-10, 12 and 14 (Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
bss.27.4bc7ad-h
|
Seabass (Dicentrarchus labrax) in divisions 4.b-c, 7.a, and 7.d-h (central and southern North Sea, Irish Sea, English Channel, Bristol Channel, and Celtic Sea)
|
Related
|
caa.27.3a47de
|
Atlantic wolffish (Anarhichas lupus) in in Subarea 4 and divisions 3.a, 7d-e (North Sea, Skagerrak and Kattegat, English Channel)
|
Related
|
cod.27.21
|
Cod (Gadus morhua) in Subdivision 21 (Kattegat)
|
Related
|
cod.27.46a7d20
|
Cod in Subarea 4, divisions 6.a and 7.d, and Subdivision 20 (North Sea, West of Scotland, eastern English Channel and Skagerrak)
|
Related
|
cod.27.47d20
|
Cod (Gadus morhua) in Subarea 4, Division 7.d, and Subdivision 20 (North Sea, eastern English Channel, Skagerrak)
|
Related
|
cod.27.7e-k
|
Cod (Gadus morhua) in divisions 7.e-k (eastern English Channel and southern Celtic Seas)
|
Related
|
coe.27.3a47de
|
European conger (Conger conger) in Subarea 4 and divisions 3.a, 7d-e (North Sea, Skagerrak and Kattegat, English Channel)
|
Related
|
cyo.27.nea
|
Portuguese dogfish (Centroscymnus coelolepis, Centrophorus squamosus) in subareas 1-10, 12 and 14 (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
dab.27.3a4
|
Dab (Limanda limanda) in Subarea 4 and Division 3.a (North Sea, Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
dgs.27.nea
|
Spurdog (Squalus acanthias) in subareas 1-10, 12 and 14 (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
ele.2737.nea
|
European eel (Anguilla anguilla) throughout its natural range
|
Related
|
fle.27.3a4
|
Flounder (Platichthys flesus) in Subarea 4 and Division 3.a (North Sea, Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
gag.27.nea
|
Tope (Galeorhinus galeus) in subareas 1-10, 12 and 14 (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
gfb.27.nea
|
Greater forkbeard (Phycis blennoides) in subareas 1-10, 12 and 14 (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
gug.27.3a47d
|
Grey gurnard (Eutrigla gurnardus) in Subarea 4 and divisions 7.d and 3.a (North Sea, eastern English Channel, Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
guq.27.nea
|
Leafscale gulper shark (Centrophorus squamosus) in subareas 1-10, 12 and 14 (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
gur.27.3-8
|
Red gurnard (Chelidonichthys cuculus) in subareas 3-8 (Northeast Atlantic)
|
Related
|
had.27.46a20
|
Haddock (Melanogrammus aeglefinus) in Subarea 4, Division 6.a, and Subdivision 20 (North Sea, West of Scotland, Skagerrak)
|
Related
|
had.27.7b-k
|
Haddock (Melanogrammus aeglefinus) in divisions 7.b-k (southern Celtic Seas and English Channel)
|
Related
|
hal.27.3a47de
|
Atlantic halibut (Hippoglossus hippoglossus) in Subarea 4 and divisions 3.a, 7d-e (North Sea, Skagerrak and Kattegat, English Channel)
|
Related
|
her.27.1-24a514a
|
Herring (Clupea harengus) in subareas 1, 2, 5 and divisions 4.a and 14.a, Norwegian spring-spawning herring (the Northeast Atlantic and Arctic Ocean)
|
Related
|
her.27.20-24
|
Herring (Clupea harengus) in subdivisions 20-24, spring spawners (Skagerrak, Kattegat, and western Baltic)
|
Related
|
her.27.3a47d
|
Herring (Clupea harengus) in Subarea 4 and divisions 3.a and 7.d, autumn spawners (North Sea, Skagerrak and Kattegat, eastern English Channel)
|
Related
|
hke.27.3a46-8abd
|
Hake (Merluccius merluccius) in subareas 4, 6, and 7, and divisions 3.a, 8.a-b, and 8.d, Northern stock (Greater North Sea, Celtic Seas, and the northern Bay of Biscay)
|
Related
|
hom.27.2a4a5b6a7a-ce-k8
|
Horse mackerel (Trachurus trachurus) in Subarea 8 and divisions 2.a, 4.a, 5.b, 6.a, 7.a-c,e-k (the Northeast Atlantic)
|
Related
|
hom.27.3a4bc7d
|
Horse mackerel (Trachurus trachurus) in divisions 3.a, 4.b-c, and 7.d (Skagerrak and Kattegat, southern and central North Sea, eastern English Channel)
|
Related
|
ldb.27.7b-k8abd
|
Four-spot megrim (Lepidorhombus boscii) in divisions 7.b-k, 8.a-b, and 8.d (west and southwest of Ireland, Bay of Biscay)
|
Related
|
lem.27.3a47d
|
Lemon sole (Microstomus kitt) in Subarea 4 and divisions 3.a and 7.d (North Sea, Skagerrak and Kattegat, eastern English Channel)
|
Related
|
lez.27.4a6a
|
Megrim (Lepidorhombus spp.) in divisions 4.a and 6.a (northern North Sea, West of Scotland)
|
Related
|
lin.27.346-91214
|
Ling (Molva molva) in subareas 3,4, 6–9, 12, and 14 (Northeast Atlantic and Arctic Ocean)
|
Related
|
lin.27.3a4a6-91214
|
Ling (Molva molva) in subareas 6-9, 12, and 14, and divisions 3.a and 4.a (Northeast Atlantic and Arctic Ocean)
|
Related
|
mac.27.nea
|
Mackerel (Scomber scombrus) in subareas 1-8 and 14 and Division 9.a (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
meg.27.7b-k8abd
|
Megrim (Lepidorhombus whiffiagonis) in divisions 7.b-k, 8.a-b, and 8.d (west and southwest of Ireland, Bay of Biscay)
|
Related
|
mur.27.3a47d
|
Striped red mullet (Mullus surmuletus) in Subarea 4 and divisions 7.d and 3.a (North Sea, eastern English Channel, Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
mur.27.67a-ce-k89a
|
Striped red mullet (Mullus surmuletus) in subareas 6 and 8, and divisions 7.a-c, 7.e-k, and 9.a (North Sea, Bay of Biscay, southern Celtic Seas, and Atlantic Iberian waters)
|
Related
|
nep.27.4outFU
|
Norway lobster (Nephrops norvegicus) in Subarea 4, outside the Functional Units (North Sea)
|
Related
|
nep.fu.10
|
Norway lobster (Nephrops norvegicus) in Division 4.a, Functional Unit 10 (northern North Sea, Noup)
|
Related
|
nep.fu.3-4
|
Norway lobster (Nephrops norvegicus) in Division 3.a, Functional units 3 and 4 (Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
nep.fu.32
|
Norway lobster (Nephrops norvegicus) in Division 4.a, Functional Unit 32 (northern North Sea, Norway Deep)
|
Related
|
nep.fu.33
|
Norway lobster (Nephrops norvegicus) in Division 4.b, Functional Unit 33 (central North Sea, Horn’s Reef)
|
Related
|
nep.fu.34
|
Norway lobster (Nephrops norvegicus) in Division 4.b, Functional Unit 34 (central North Sea, Devil’s Hole)
|
Related
|
nep.fu.5
|
Norway lobster (Nephrops norvegicus) in divisions 4.b and 4.c, Functional Unit 5 (central and southern North Sea, Botney Cut-Silver Pit)
|
Related
|
nep.fu.6
|
Norway lobster (Nephrops norvegicus) in Division 4.b, Functional Unit 6 (central North Sea, Farn Deeps)
|
Related
|
nep.fu.7
|
Norway lobster (Nephrops norvegicus) in Division 4.a, Functional Unit 7 (northern North Sea, Fladen Ground)
|
Related
|
nep.fu.8
|
Norway lobster (Nephrops norvegicus) in Division 4.b, Functional Unit 8 (central North Sea, Firth of Forth)
|
Related
|
nep.fu.9
|
Norway lobster (Nephrops norvegicus) in Division 4.a, Functional Unit 9 (central North Sea, Moray Firth)
|
Related
|
nop.27.3a4
|
Norway pout (Trisopterus esmarkii) in Subarea 4 and Division 3.a (North Sea, Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
ory.27.nea
|
Orange roughy (Hoplostethus atlanticus) in subareas 1-10, 12 and 14 (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
pil.27.7
|
Sardine (Sardina pilchardus) in Subarea 7 (Southern Celtic Seas, English Channel)
|
Related
|
ple.27.21-23
|
Plaice (Pleuronectes platessa) in subdivisions 21-23 (Kattegat, Belt Seas, and the Sound)
|
Related
|
ple.27.420
|
Plaice (Pleuronectes platessa) in Subarea 4 (North Sea) and Subdivision 20 (Skagerrak)
|
Related
|
ple.27.7d
|
Plaice (Pleuronectes platessa) in Division 7.d (eastern English Channel)
|
Related
|
ple.27.7e
|
Plaice (Pleuronectes platessa) in Division 7.e (western English Channel)
|
Related
|
pok.27.3a46
|
Saithe (Pollachius virens) in subareas 4, 6 and Division 3.a (North Sea, Rockall and West of Scotland, Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
pok.27.7-10
|
Saithe (Pollachius virens) in subareas 7-10 (Southern Celtic Sea and the English Channel, Bay of Biscay, Atlantic Iberian waters and the Azores grounds)
|
Related
|
pol.27.3a4
|
Pollack (Pollachius pollachius) in Subarea 4 and Division 3.a (North Sea, Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
pol.27.67
|
Pollack (Pollachius pollachius) in subareas 6-7 (Celtic Seas and the English Channel)
|
Related
|
por.27.nea
|
Porbeagle (Lamna nasus) in subareas 1-10, 12 and 14 (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
pra.27.3a4a
|
Northern shrimp (Pandalus borealis) in divisions 3.a and 4.a East (Skagerrak and Kattegat and northern North Sea in the Norwegian Deep)
|
Related
|
pra.27.4a
|
Northern shrimp (Pandalus borealis) in Division 4.a West (northern North Sea, Fladen Ground)
|
Related
|
raj.27.3a47d
|
Other rays and skates (Rajidae) in Subarea 4 and in divisions 3.a and 7.d (North Sea, Skagerrak, Kattegat, and eastern English Channel)
|
Related
|
raj.27.67a-ce-h
|
Other rays and skates (Rajidae) in Subarea 6 and divisions 7.a-c and 7.e-h (Rockall and West of Scotland, southern Celtic Seas, western English Channel)
|
Related
|
raj.27.67a-ce-k
|
Other rays and skates (Rajiformes) in Subarea 6 and divisions 7.a-c and 7.e-k (Rockall, West of Scotland, Celtic Sea and western English Channel)
|
Related
|
rhg.27.nea
|
Roughhead grenadier (Macrourus berglax) in subareas 5-8, 10, 12 and 14 (Northeast Atlantic and Arctic Ocean)
|
Related
|
rja.27.nea
|
White skate (Rostroraja alba) in subareas 1-10, 12 and 14 (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
rjb.27.3a4
|
Common skate complex (Blue skate (Dipturus batis) and flapper skate (Dipturus intermedius) in Subarea 4 and Division 3.a (North Sea, Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
rjc.27.3a47d
|
Thornback ray (Raja clavata) in Subarea 4 and in divisions 3.a and 7.d (North Sea, Skagerrak, Kattegat, and eastern English Channel)
|
Related
|
rjc.27.7e
|
Thornback ray (Raja clavata) in Division 7.e (western English Channel)
|
Related
|
rje.27.7de
|
Small-eyed ray (Raja microocellata) in divisions 7.d and 7.e (English Channel)
|
Related
|
rjf.27.67
|
Shagreen ray (Leucoraja fullonica) in subareas 6-7 (West of Scotland, southern Celtic Seas, English Channel)
|
Related
|
rjh.27.4a6
|
Blonde ray (Raja brachyura) in Subarea 6 and Division 4.a (North Sea and West of Scotland)
|
Related
|
rjh.27.4bc7d
|
Blonde ray (Raja brachyura) in divisions 4.b, 4.c and 7.d (central and southern North Sea and eastern English Channel)
|
Related
|
rjh.27.4c7d
|
Blonde ray (Raja brachyura) in divisions 4.c and 7.d (southern North Sea and eastern English Channel)
|
Related
|
rjh.27.7e
|
Blonde ray (Raja brachyura) in Division 7.e (western English Channel)
|
Related
|
rji.27.67
|
Sandy ray (Leucoraja circularis) in subareas 6-7 (West of Scotland, southern Celtic Seas, English Channel)
|
Related
|
rjm.27.3a47d
|
Spotted ray (Raja montagui) in Subarea 4 and divisions 3.a and 7.d (North Sea, Skagerrak, Kattegat, and eastern English Channel)
|
Related
|
rjm.27.7ae-h
|
Spotted ray (Raja montagui) in divisions 7.a and 7.e-h (southern Celtic Seas and western English Channel)
|
Related
|
rjn.27.3a4
|
Cuckoo ray (Leucoraja naevus) in Subarea 4 and Division 3.a (North Sea, Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
rjn.27.678abd
|
Cuckoo ray (Leucoraja naevus) in subareas 6-7 and divisions 8.a-b and 8.d (West of Scotland, southern Celtic Seas, and western English Channel, Bay of Biscay)
|
Related
|
rjr.27.23a4
|
Starry ray (Amblyraja radiata) in subareas 2 and 4, and Division 3.a (Norwegian Sea, North Sea, Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
rju.27.7de
|
Undulate ray (Raja undulata) in divisions 7.d and 7.e (English Channel)
|
Related
|
rng.27.1245a8914ab
|
Roundnose grenadier (Coryphaenoides rupestris) in subareas 1, 2, 4, 8, and 9, Division 14.a, and in Subdivisions 14.b.2 and 5.a.2 (Northeast Atlantic and Arctic Ocean)
|
Related
|
rng.27.3a
|
Roundnose grenadier (Coryphaenoides rupestris) in Division 3.a (Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
rng.27.5b6712b
|
Roundnose grenadier (Coryphaenoides rupestris) in subareas 6-7 and divisions 5.b and 12.b (Celtic Seas and the English Channel, Faroes grounds, and western Hatton Bank)
|
Related
|
sal.27.nea
|
Salmon (Salmo salar) in Northeast Atlantic and Arctic Ocean
|
Related
|
sal.neac.all
|
Salmon (Salmo salar) in Northeast Atlantic and Arctic Ocean
|
Related
|
san.27.6a
|
Sandeel (Ammodytes spp.) in Division 6.a (West of Scotland)
|
Related
|
san.sa.1r
|
Sandeel (Ammodytes spp.) in divisions 4.b and 4.c, Sandeel Area 1r (central and southern North Sea, Dogger Bank)
|
Related
|
san.sa.2r
|
Sandeel (Ammodytes spp.) in divisions 4.b and 4.c, and Subdivision 20, Sandeel Area 2r (Skagerrak, central and southern North Sea)
|
Related
|
san.sa.3r
|
Sandeel (Ammodytes spp.) in divisions 4.a and 4.b, and Subdivision 20, Sandeel Area 3r (Skagerrak, northern and central North Sea)
|
Related
|
san.sa.4
|
Sandeel (Ammodytes spp.) in divisions 4.a and 4.b, Sandeel Area 4 (northern and central North Sea)
|
Related
|
san.sa.5r
|
Sandeel (Ammodytes spp.) in Division 4.a, Sandeel Area 5r (northern North Sea, Viking and Bergen banks)
|
Related
|
san.sa.6
|
Sandeel (Ammodytes spp.) in subdivisions 20-22, Sandeel Area 6 (Kattegat)
|
Related
|
san.sa.7r
|
Sandeel (Ammodytes spp.) in Division 4.a, Sandeel Area 7r (northern North Sea, Shetland)
|
Related
|
sbr.27.6-8
|
Blackspot seabream (Pagellus bogaraveo) in subareas 6-8 (Celtic Seas, the English Channel, and Bay of Biscay)
|
Related
|
sck.27.nea
|
Kitefin shark (Dalatias licha) in subareas 1-10, 12 and 14 (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
sdv.27.nea
|
Smooth-hound (Mustelus spp.) in subareas 1-10, 12 and 14 (the Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
sho.27.67
|
Black-mouth dogfish (Galeus melastomus) in subareas 6 and 7 (West of Scotland, southern Celtic Seas, and English Channel)
|
Related
|
sol.27.20-24
|
Sole (Solea solea) in subdivisions 20-24 (Skagerrak and Kattegat, western Baltic Sea)
|
Related
|
sol.27.4
|
Sole (Solea solea) in Subarea 4 (North Sea)
|
Related
|
sol.27.7d
|
Sole (Solea solea) in Division 7.d (eastern English Channel)
|
Related
|
sol.27.7e
|
Sole (Solea solea) in Division 7.e (western English Channel)
|
Related
|
spr.27.3a
|
Sprat (Sprattus sprattus) in Division 3.a (Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
spr.27.3a4
|
Sprat (Sprattus sprattus) in Division 3.a and Subarea 4 (Skagerrak, Kattegat and North Sea)
|
Related
|
spr.27.4
|
Sprat (Sprattus sprattus) in Subarea 4 (North Sea)
|
Related
|
spr.27.7de
|
Sprat (Sprattus sprattus) in divisions 7.d and 7.e (English Channel)
|
Related
|
syc.27.3a47d
|
Lesser spotted dogfish (Scyliorhinus canicula) in Subarea 4 and divisions 3.a and 7.d (North Sea, Skagerrak and Kattegat, eastern English Channel)
|
Related
|
syc.27.67a-ce-j
|
Lesser spotted dogfish (Scyliorhinus canicula) in Subarea 6 and divisions 7.a-c and 7.e-j (West of Scotland, Irish Sea, southern Celtic Seas)
|
Related
|
syt.27.67
|
Greater-spotted dogfish (Scyliorhinus stellaris) in subareas 6 and 7 (West of Scotland, southern Celtic Sea, and the English Channel)
|
Related
|
tsu.27.nea
|
Roughsnout grenadier (Trachyrincus scabrus) in subareas 1-2, 4-8, 10, 12, 14 and Division 3a (Northeast Atlantic and Arctic Ocean)
|
Related
|
tur.27.3a
|
Turbot (Scophthalmus maximus) in Division 3.a (Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
tur.27.4
|
Turbot (Scophthalmus maximus) in Subarea 4 (North Sea)
|
Related
|
usk.27.3a45b6a7-912b
|
Tusk (Brosme brosme) in subareas 4 and 7-9 and divisions 3.a, 5.b, 6.a, and 12.b (Northeast Atlantic)
|
Related
|
whb.27.1-91214
|
Blue whiting (Micromesistius poutassou) in subareas 1-9, 12, and 14 (Northeast Atlantic and adjacent waters)
|
Related
|
whg.27.3a
|
Whiting (Merlangius merlangus) in Division 3.a (Skagerrak and Kattegat)
|
Related
|
whg.27.47d
|
Whiting (Merlangius merlangus) in Subarea 4 and Division 7.d (North Sea and eastern English Channel)
|
Related
|
whg.27.7b-ce-k
|
Whiting (Merlangius merlangus) in divisions 7.b-c and 7.e-k (southern Celtic Seas and eastern English Channel)
|
Related
|
wit.27.3a47d
|
Witch (Glyptocephalus cynoglossus) in Subarea 4 and divisions 3.a and 7.d (North Sea, Skagerrak and Kattegat, eastern English Channel)
|
Related
|